Yenişehir’in Düşman işgalinden kurtuluşun 100.yılı kutlandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

 

Bursa Yenişehir’in Düşman işgalinden kurtuluşun 100.yılı etkinlikleri çeşitli törenler ile kutlandı.

Yenişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun canlandırıldığı 100.Yıl etkinliklerine vatandaşlarda yoğun ilgi gösterdi.Etkinlik sonrası şehitlik ziyaretleri gerçekleşti.

    Törende konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın, “Elleri öpülesi kutlu ceddimiz Osmangazi’nin şehrinde, bu gurur gününde hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Çok şükür, ecdadımızın emaneti Yenişehir’imiz, bu günde dimdik ayakta, doğru yerde, doğru ellerdedir. Türk milletinin yanında, Türklüğün tarafında ve vahdetin yolundadır. 6 Eylül, Anadolu’muzda topyekûn kurtuluşa giden yolun önemli kilometre taşlarından biri, Yenişehirlilerin kıyama kalkarak kahramanlığını Milli Mücadele tarihimize armağan ettiği gündür. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte silah arkadaşlarını ve Yenişehir’in işgalden kurtuluşuna vesile olan büyük kahramanları ve tüm istiklal sevdalılarını yâd ediyorum. Bin yıldır vatanımızın ve milletimizin bekası için canını esirgemeyen bütün şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin kalkınması, milletimizin bekası için emek veren, çalışan, üreten herkese şükranlarımı sunuyorum” dedi.

 

Başkan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü; “Yenişehir’in tarihimizin şanlı sayfalarında göz kamaştırıcı bir yeri vardır. Bu cennet köşesi, kuruluşumuzun ana damarlarından birisi, belki en önemlilerindendir. Çünkü kuruluşun adı Yenişehir’dir. Kadim milletimizin tüm kazanımları, tüm güzellikleri Yenişehir’imizin maddi ve manevi bağrında saklıdır. Ecdadın yadigârı, kurtuluştan kuruluşa geçen bir mihenk taşıdır. Ve Yenişehir! Elbette ki Türk’tür, Türk milletidir ve Türk tarihidir. Kutlu ceddimiz Osmanlı Devletinin ilk başkentidir. Bundandır ki Yenişehir, dünüyle şeref duymakta, yarınıyla umutlanmaktadır. 6 Eylül 1922’de, Osman Gazinin emaneti olan Yenişehirliler,  vatanına, bayrağına, namusuna göz dikenlere fırsat vermemiş ve nihayetinde o gün güneş şehrimizin üstüne bir başka doğmuştur. O gün de, vatanı, bayrağı ve istiklali uğruna askeriyle omuz omuza mücadele edip canını feda eden Yenişehirliler, tüm dünyaya bir kez daha Türk milletinin nasıl bir millet olduğunu göstermiştir. Değerli Yenişehirliler; Bu topraklarda bin yıldır bir ve beraber yaşıyoruz. Vatanı ve bayrağı, ekmeği ve suyu bir olan, memleketimizin her karış toprağını hep birlikte savunan biziz. Biz, tarihi şanlı zaferlerle dolu, ayak bastığı her yere barışı ve huzuru götüren necip milletin neferleriyiz. Ecdadın binbir zorlukla bizlere emanet ettiği kadim şehrimiz Yenişehir’i her alanda geliştirmek ve kalkındırmak ortak sorumluluğumuz ve görevimizdir. Bu doğrultuda; göreve başladığımız günden itibaren şehrimizin tüm meselelerinin çözümü için yoğun mesai harcamaya devam ediyoruz. Bu milletin derdiyle dertleniyoruz. Her bir vatandaşımızın derdini kendi derdimiz sayıyoruz. Sevdamız Yüce Türk milleti, sevdamız Yenişehir’dir. Başı dik, alnı açık, gönlü yüce, yüreği vatanı ve milleti için çarpan Yenişehirliler; Türk Milleti olarak,asırlardır hıyanetlere, zalimlere, memleketimize göz dikenlere meydan okuduk. Asırlardır Türkün ve İslam’ın haysiyetini savunduk. Gün geldi şahadet şerbeti içip şehit, gün geldi gazi olduk. Ancak her dem taze, her dem var olmayı başardık. Gün oldu asırlara bedel olaylar yaşadık, gün oldu kükremiş sel gibi bendimizi çiğneyipaştık. Bir şehit tabutunun altında göz pınarlarımızdan akan yaşlarla dertleştik.

Ama asla zulme boyun eğmedik, hainlere fırsat vermedik. Doğru bildiğimizi Türk milletinin hasımlarının gözünün içine baka baka haykırmaktan çekinmedik. İşte bu nedenle; tarihin bizlere kazandırdığı tecrübe, Türk milliyetçiliği davasının oluşturduğu ortak akıl, ecdadımızın nasihatleri ve dersleri bizlere; ihanetlere karşı dikkat,fitnelere karşı uyanıklık, istismara karşı temkinli olmayı tavsiye etmektedir. Bizde; hak bildiğimiz yoldan ayrılmayacağız, hakkın çizgisinden, milletin rotasından sapma göstermeyeceğiz. Türk milletinin bütün değerlerini, tasalarını, beklentilerini, geçmişini ve geleceğini kucaklayan bir anlayışla her zaman “Önce ülkem ve milletim.” diyeceğiz. Birlikten kuvvet doğar diyoruz. Çünkü biz, birlikte rahmet vardır inancıyla yürüyoruz. Çünkü bu milletbilir ki: “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.” “Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.” İşte bu duygu ve bilinçle, bugün Bayrağımızı teslim alıyorum. Bu emaneti büyük bir gururla teslim alırken, Osmanlı Devletinin ilk Başkenti Yenişehir’imizin Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yıldönümünü tekrar büyük bir gururla kutluyor, Kurtuluş Savaşımızın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, gazilerimizi de şükranlarımı arz ediyorum”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

.

 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yenişehir’in Düşman işgalinden kurtuluşun 100.yılı kutlandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir