DMD HASTALARININ YAŞAM SEVİNCİ HİÇ BİTMESİN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, 7 Eylül Dünya DMD farkındalık günü nedeniyle genetik geçişli kas erimesi hastalığı olan DuchenneMuskülerDistrofi’ye (DMD) sahip çocukların tedavileri için destek amacıyla basın açıklaması yaparak sosyal farkındalık oluşturdu.

 

DMD hastalığının kas hastalıkları arasında en sık karşılaşılan bir hastalık olduğunu belirten Özel; “DMD sadece erkek çocuklarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalık kas fonksiyonu için gerekli olan temel bir proteinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu protein yokluğunda kaslar giderek zayıflıyor ve kas dokusunun yerini yağ dokusu alıyor.” Dedi.

 

Mete ve Yunus Emre DMD’nin pençesinde…

Özel yaptığı açıklamada; “DMD’libazı çocuklar doğumdan sonra büyümenin her aşamasında yaşıtlarından geri kalırken (sık düşme, yürümenin gecikmesi vb. gibi) bazıları da yaşıtları ile benzer özellikler göstererek büyürler. Hastalığın belirtileri erken yorgunluk başta olmak üzere yokuş çıkma, yerden kalkma ve merdiven çıkma gibi hareketlerde zorlanma şeklinde kendini gösteriyor.” Dedi.

 

Yenişehir’de bu hastalıktan muzdarip iki evladımız buluyor. Mete 6, Yunus Emre ise daha 3,5 yaşında. Geçtiğimiz günlerde bu evlatlarımızın aileleri ile bir araya geldiğini ifade eden İlçe Başkanı Özel; “Yurt dışında tedavi yöntemleri geliştirilmeye çalışılsa da henüz kesin bir tedavisi bulunmayan DMD’yi, yavaşlatmak bile başarı sayılıyor. İlçemizde belki de birçoğumuzun haberi dahi olmadan sessizce bu zorlu mücadeleyi veren çocuklarımızın olduğunu ve onların ailelerinin yaşadıkları zorluğu hepimizin bilmesi gerekiyor.” Dedi.

 

“Yavrularımızın sessiz çığlığını duyun!”


İYİ Parti’yi bu konuda ziyaret eden ve Türkiye’de 5 bin çocuğun bu hastalığın pençesinde olduğunu veDMD’lilerin tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu belirten DMD hastası çocuklarımızın aileleri, “Bugün Dünya DuchenneMuskülerDistrofi(DMD) Farkındalık Günü. DMD çocukluk döneminde başlayan ve ilerleyen çocukların fiziksel tüm hareketlerini zorlaştıran, tekerlekli sandalyeye mahkum eden, solunum ve kalp kası etkilenmesiyle 20’li yaşlarda yaşamını tehdit eden genetik geçişli kas erimesi hastalığıdır. Tedavi konusunda artık dünyada yüzlerce bilimsel çalışma DMD için tedaviye umut oluyor. Devletimizi yönetenler geçmişte verdikleri sözlerin neredeyse hiçbirini tutmadılar. Çocuklarımızın sorunlarının çözümü noktasında maalesef samimi değiller. Bizim devletimizden ve halkımızdan beklentimiz lütfen! Yavrularımızın sessiz çığlığını duyun. Bu çığlığa kulaklarınızı tıkamayın. DMD’nin farkına varılması, çözüm için farkındalık oluşması en büyük dileğimizdir” dediler.

 

İYİ Parti olarak çözüm için yanlarındayız.

İlçe Başkanı Ercan Özel açıklamasının devamında; “Biz İYİ Parti olarak biliyoruz ki, acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluklar ise paylaştıkca çoğalır. Ülkemizde 5 binden fazla çocuğumuz bu hastalığın pençesinde. Bu hastalığın pençesinde olan evlatlarımız ve onların aileleri toplumsal duyarlılık konusunda farkındalık bekliyorlar. Dünyada bilimsel tedavi denemeleri son noktaya gelmişken ülkemizde DMD konusunda uzman hekimlerimiz mevcutken, ülkemizde tedaviye yönelik Sağlık Bakanlığımızın desteği maalesef yetersiz kalıyor. Devletimizin sorumluluk almasını, çocuklarımızın bu tehlikeli hastalıktan kurtulması için ülkemizde bu konuda uzman hekimlerin desteklenmesini, bilimsel çalışmaların yapılmasını bekliyoruz.” Dedi.

 

Kim demiş! Duchenne’in dostu olmaz, biz varız…
7 Eylül Dünya DuchenneMuskülerDistrofi(DMD) Farkındalık Gününde bu hastalık ile mücadele eden ailelerin sesini duyurma konusundaYenişehirli hemşehrilerimizdengayret ve destek beklediklerini belirten İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, Dünya’da ki tüm DMD hastalarına Cenab-ı Hakk’tan acil şifalar dilerken ailelerinin ise her zaman

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DMD HASTALARININ YAŞAM SEVİNCİ HİÇ BİTMESİN

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir