İYİ Parti Yenişehirli çiftçinin sorunlarını meclise taşıdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı, Yenişehir’de yaşayan SGK primlerini yatırdığı halde emeli olamayan vatandaşların sorunları meclise taşıdı.

 İYİ PARTİDEN YAPILAN BASIN AÇIKLAMASI

 

Yenişehir’de yaşayan binlerce çiftçimiz SGK primlerini tam ödedikleri halde bir buçuk yıldır Tarım Bağ-kurundan emekli olamıyorlar. Bu yılın başında çiftçilerimizin yaşadığı emeklilik sorunu ile ilgili İYİ Parti olarak Yenişehir Ziraat Odası ve Yenişehir Sosyal Güvenlik Merkezi yöneticileri ile ayrı ayrı görüşmelerde bulunduk. Sorunun çözümü noktasında yol haritası çıkartarak, SGK genel müdürlüğü tarafından çıkarılacak bir genelge veya TBMM tarafından yapılacak bir kanun tasarısıyla bu sorunun giderileceğine dair bir basın açıklaması düzenledik. O tarihten bu güne karar vericilerin ve yetkililerin, Yenişehirli çiftçilerimizin yaşadığı emeklilik mağduriyeti dolayısıyla olumlu bir adım dahi atmamalarının üzüntüsünü yaşıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde ilçemize yapmış olduğu ziyarette mağduriyet yaşayan çiftçilerimiz ile bir araya gelen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Sayın Ahmet EROZAN, Yenişehirli binlerce çiftçimizi yakından ilgilendiren emeklilik sorunlarının çözüme kavuşturulması için TBMM’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in cevaplaması üzerine yazılı bir soru önergesi vererek, İYİ Parti’nin konuya olan hassasiyetini bir kez daha gözler önüne serdi.

Herkesin bildiği gibi emekli olabilmek için çocuğunun rızkını SGK’ya prim olarak ödeyen, hayvanını, traktörünü, tarlasını satarak SGK’ya prim olarak yatıran, hatta ‘nasıl olsa emekli olacağım’ diyerek bankadan kredi çekip prim ödemelerini yapan Yenişehir çiftçisi,, emekliliğe hak kazanmasına rağmen SGK tarafından yapılan denetlemelerde Yenişehir Ziraat Odası bünyesinde tutulan defterlerde tespit edilen hatalar nedeniyle emeklilik işlemleri iptal edilerek büyük mağduriyet yaşamıştı. Kanuni şartları yerine getirip emekliliğe hak kazanmasına rağmen SGK tarafından yapılan bu işlem sonucunda Yenişehir çiftçisi, emekli maaşını alamadığı gibi sağlık sisteminden de maalesef ücretsiz faydalanamıyor. Geçen bir buçuk yıllık süreçte sorunlarının çözümü için SGK’ya başvuran Yenişehirli çiftçilerimize, sorunun Yenişehir Ziraat Odası’ndan kaynaklandığı, ziraat odasına başvuranlara ise sorunun SGK’dan kaynaklı olduğu belirtiliyor. Yenişehir çiftçisi Şubat 2021’den bu yana kendilerinin hiçbir hatası olmadığı halde iki kurumun arasında yaşadıkları sorun nedeniyle emekli olamıyor.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ SAYIN EROZAN TBMM’DE GÜNDEME GETİRDİ.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Sayın Ahmet EROZAN, Yenişehirli çiftçilerimizin emeklilik sorununu çözüme kavuşturmak ve onların haklarını savunmak için aşağıdaki soruları TBMM’de gündeme getirdi.

1) Yenişehir çiftçisinin mağduriyeti giderilmesi için bakanlığınızca yapılan bir çalışma ve/veya TBMM’ye sunulmak üzere yürütülen bir kanun tasarısı teklifi çalışması mevcut mudur? Yoksa, Yenişehir çiftçisine ‘Gidin dava açın, hakkınızı mahkemelerde arayın’ denilerek bu çiftçilerimiz yıllarca sürecek davalarla adliye koridorlarında süründürülecek midir?

2) Şubat 2021’den beri devam eden bu sorunun çözümü için belirlenmiş bir yol haritası ve takvim mevcut mudur? Emeklilik hakkı gasp edilen çiftçilerin ne zaman emeklilik maaşı almaya başlayacakları öngörülmektedir?

3) Yenişehir çiftçisinin mağdur olmasına ve SGK’ya karşı açılacak davalar sonucunda Kurum’un zararına sebebiyet veren yetkililer hakkında Bakanlık tarafından nasıl bir yasal işlem uygulanacaktır?

4) SGK tarafından yapılan denetlemelerde ülkemizde ki başka hangi Ziraat Odalarında ki defterlerde noter tasdikinin olmadığı tespit edilmiştir? Yoksa bu eksiklik Yenişehir Ziraat Odası’na mı münhasır’dır.

Doğduğundan beri köyde oturmuş, çocukluğundan beri çiftçilikle uğraşmış, tarım kredi kooperatiflerinden alışveriş yapmış, ÇKS kaydı yaparak devletten yıllarca tarım desteklemesi almış, kamu bankalarından çiftçi ve traktör kredisi kullanmış yani çiftçilik faaliyetini tam anlamıyla yerine getirmiş olan Yenişehir çiftçisi, Yenişehir Ziraat Odası kayıtlarına bakılmaksızın ödedikleri prim günleri ile emeklilik haklarının verilmesini İYİ Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı olarak talep ediyoruz.

BU SORUNU SİZ ÇÖZMEZSENİZ, İYİ PARTİ OLARAK BİZ ÇÖZECEĞİZ.

Bizler; İYİ Parti olarak hiçbir hatası olmayan yaklaşık 5.000’e yakın Yenişehirli çiftçimizin yaşadıkları bu emeklilik sorunu çözüme kavuşturulana kadar yanlarında olacağımızı bildiriyoruz. Bu anlamda çiftçilerimizin sesi olarak sorunlarını TBMM’ye taşıyan Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Sayın Ahmet EROZAN’a yürekten teşekkür ediyoruz. Son yıllarda girdi maliyetleri dolayısıyla çok zor günler geçiren çiftçilerimizin karşı karşıya kaldıkları bu emeklilik sıkıntısı dolayısıyla siyasi iradenin hızlı bir girişimde bulunması gerektiğini tekrar belirtiyoruz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İYİ Parti Yenişehirli çiftçinin sorunlarını meclise taşıdı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir