Köftesiyle ünlü İnegöl festivaller şehri oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bursa’nın İnegöl ilçesi TÜİK’in geçen yılki açıklamasına göre 286 bin 848 nüfusuyla 20 ili geride bıraktı. İnegöl ayrıca sanayi yatırımlarıyla ülkemizin en büyük ilçelerinin başında geliyor. Yanı sıra köftesi, mobilyası ve Oylat kaplıcalarıyla adını yurtdışında da duyurmayı başarmış bir ilçemiz.

İnegöl’ün bir diğer özelliği ise ilçedeki birlik ve beraberliğin en üst düzeyde sağlanmış olması. İlçe menfaatine olan her gelişmede şehrin dinamikleri görev almaktan kaçınmıyor.

Belirli zamanlarda yaptığım televizyon programları kapsamında belediye başkanları, milletvekilleri, sanayiciler ve iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geliyorum. Son olarak İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile canlı yayında bu ilçemizi konuştuk.

Başkan Taban, İnegöl’ün ekonomik, turistik ve kültürel değerlerine bir de Türkiye’nin en çok festival düzenleyen ilçelerinin başında gelmesini ekledi.

İlçede 35. Uluslararası Kültür Sanat Festivali kapsamında İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve 9 yerel derneğin halk dansları ekibiyle birlikte bu yıl; Özbekistan, KKTC, Gürcistan, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Bulgaristan, Meksika, Kazakistan ve Endonezya’dan gelen halk dansları ekipleri  festivale renk kattı.

 

İnegöl, gastronomi şehirlerine rakip oluyor

Asırlık lezzetleri gün yüzüne çıkaran İnegöl, gastronomi şehirleri olan Gaziantep, Hatay ve Afyon’a rakip oluyor. 150’ye yakın İnegöl lezzeti 95 kırsal mahallede 2 yıl bir süreyle araştırıldı. Balkanlar, Kafkaslar ve Türk Cumhuriyetleri ağırlıklı halkın bir arada kardeşçe yaşadığı mobilyanın başkenti tarım şehrinde, meşhur İnegöl köftesinin baş aktör olduğu gastro İnegöl lezzetleri artık ülke ve dünya vitrininde.

Teknoloji Festivali ile uluslararası düzeyde ilçeler arasında bir ilki gerçekleştiren İnegöl Belediyesi, bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek etkinlikte teknoloji meraklılarını bir araya getirecek.

Yine Türkiye’nin en kapsamlı Küçükbaş Hayvancılık Tanıtım Festivali de İnegöl’de yapılıyor. Ülke genelinde birçok hayvancının değişik ırklar ile katıldığı fuar, hayvancıların sabırsızlıkla beklediği etkinliklerin başında yer alıyor.

İnegöl, festival ve diğer etkinliklerle sosyal belediyecilik anlamında halkın takdirini kazanmış durumda.

 

Cumhur İttifakının belediyecilikteki

 en güzel örneği Yenişehir’de yaşanıyor

Osmanlı’nın ilk başşehri olan Yenişehir tarihi, tarımı, hayvancılığıyla ön plana çıkan, Uluslararası Havalimanı ile Türkiye ve dünyaya kendini tanıtmış şirin bir ilçe olarak öne çıkıyor.

2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakının adayı olarak Milliyetçi Hareket Partisi’nden Davut Aydın belediye başkanı seçildi. Aydın, belediyeciliğin içinden gelmesi ve ilçede sevilen bir isim olması sayesinde bu göreve seçilme başarısı gösterdi. 28 yıl Yenişehir Belediyesi’nde Gelir Şefi olarak görev yapması, onun Başkanlığa giden yolunu hazırladı.

Halkla sürekli iç içe olması, seçim beyannamesinde verdiği sözlerin yüzde 90’ını tamamlaması, beyannamenin dışında yaptığı hizmetler ve belediyeye yeni gayrimenkuller kazandırması, tarihi mirasa sahip çıkması, son anketlerde oyunu artırdığını gösteriyor.

MHP’nin Bursa’daki tek belediyesi olan Yenişehir’de AK Parti ve MHP’nin birlikte koordineli bir çalışma yürütüyor. Hazırlanan başarılı projeler, Bursa ve Ankara’da onay alıp hayata geçiriliyor.

Dünya sofralarını süsleyen, adına uluslararası festivaller düzenlenen biber ve diğer ürünleriyle tarımsal faaliyetlerde iddialı olan Yenişehir, hayvancılıkta da kendini ispatlamış bir ilçe.

 

Hava, kara ve demiryolu

ulaşımında Yenişehir farkı

Uluslararası Havalimanı’na sahip ilçe, Hızlı Tren güzergâhının üzerinde bulunuyor. Hızlı Tren’in geçtiği, Ankara’ya ulaşımını rahatlatacak yol Bilecik güzergâhının tamamlanması ilçenin değerini artıracak. İstanbul ve Ankara’ya yakın olması ilçenin yıldızının parlamasına katkıda bulunuyor. Dev ulaşım yatırımlarıyla Yenişehir, ulaşımın ağının merkezinde yer alacak.

Bursa ve Ankara’nın gözü kulağı Yenişehir’de. Gerek Bursa Büyükşehir Belediyesi gerekse Hükümet ilçeye ayrı bir önem veriyor. Bu da Belediye Başkanı Davut Aydın’ın ilçeye daha iyi hizmet edebilmesi için ciddi bir avantaj sağlıyor.

 

Cumhurbaşkanının örnek gösterdiği ilçe

Birlik beraberlik içinde çalışılması, Cumhur İttifakının Belediyecilikte en güzel örneğinin Yenişehir’de gerçekleşmesini sağlıyor.

Geçmiş dönem Belediye Başkanı Süleyman Çelik’in Bursa Büyükşehir ve Yenişehir Belediye Meclis Üyesi olarak görevine devam etmesi istenmesine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında şunları söyledi: “Cumhur İttifakının en güzel örneği Bursa’da Yenişehir’de yaşanıyor. Mevcut Belediye Başkanımız meclis üyesi olarak görev yapacak. Bizde kibir yok, sen ben yok, biz varız. Bunun da en güzel örneği Yenişehir’de yaşanıyor.”

 

 

 

 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Köftesiyle ünlü İnegöl festivaller şehri oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir